Against All Odds (Všemu navzdory)


AAO cover front AAO cover back AAO poster
Released in 1984
crime, romance

cast: Rachel Ward, Jeff Bridges, James Woods, Alex Karras, Jane Greer, Richard Widmark…
directed by: Taylor Hackford


A remake of a film noir Out Of The Past from 1947.
Terry Brogan, (Jeff Bridges), is a professional football player who has been cut by his team due to a shoulder injury and he's out of a job and out of money now. So when Terry's slimy, long-time friend Jake Wise, (James Woods), a night club owner, makes him an offer how to make a few dollars, he finally agrees. Jake hires Terry to spot out and bring back his erratic, runaway girlfriend Jessie Wyler, (Rachel Ward), with $50 000 she allegedly stole from him. Terry visits Jessie's estranged mother Grace, (Jane Greer, who played Ward's role in the original), who is the owner of Terry's former team and has nothing but contempt for Wise. She makes him even a more lucrative offer to keep Jessie away from Jake. After refusing, he goes to Cozumel in Mexico where he not only finds the stunning young woman but falls in love with her.
The romance is soon interrupted when Terry tells Jessie about what brought him down to Mexico. Meanwhile Jake, angry for the delay, senses that something is happening, and sends Terry's coach Hunk Sully, (Alex Karras), who is also working for Jake, to find the couple. When he finally locates them, sweatily making love in a Mayan temple, tragedy ensues. Jessie shoots Sully and runs away from Mexico. Terry must camouflage the murder and drops the dead body into the fen.
Jessie comes back to Jake where she's save from the murder. The obligatory confrontation results in Jake insisting that Terry will do one more job for him. The job is actually a set-up in which Terry is supposed to be framed for murder. Terry finds himself in a world of boundless deceit and corruption. He also turns to Ben Caxton, (Richard Widmark), a political fixer, whose price is the return of Jessie to her mother, who is also a wealthy real estate developer, and together with Caxton fights environmentalists who want to stop her latest projects in L.A.


vydáno 1984
krimi, romance

hrají: Rachel Ward, Jeff Bridges, James Woods, Alex Karras, Jane Greer, Richard Widmark…
režie: Taylor Hackford


Tento film je novější verzí filmu "Out of the past" (Bez minulosti) z roku 1947.
Terry Brogan (Jeff Bridges), profesionální hráč amerického fotbalu, je odstaven svým týmem kvůli zranění ramene a nyní je bez práce a bez peněz. Takže když mu jeho dlouholetý a pochybný kamarád Jake Wise (James Woods), majitel nočního baru, udělá nabídku, jak si vydělat pár dolarů, nakonec váhavě souhlasí.
Jake chce po Terrym, aby vypátral a přivedl zpět jeho nestálou přítelkyni Jassie Wyler (Rachel Ward), která mu údajně ukradla 50 000 dolarů a utekla s nimi do Mexika. Terry navštíví poněkud chladnou Jessiinu matku Grace Wyler (Jane Greer, která v původním filmu hrála Jessie), majitelku Terryho týmu, od níž chce zjistit více informací, ale ta k Jakeovi necítí nic než jen opovržení.
Terry od ní dostává dokonce lukrativnější nabídku, aby Jessie, až ji najde, držel co nejdál od Jakea. Ale Terry odmítá a odjíždí do Cozumelu v Mexiku, kde nejenže najde okouzlující mladou ženu, ale také se do ní zamiluje. Láska ale nemá dlouhého trvání, když Terry Jessie poví, co ho k ní do Mexika přivedlo.
Mezitím Jake, navztekaný kvůli průtahu, vytuší, že se něco děje a posílá Terryho trenéra Hunka Sullyho (Alex Karras), který pro Jakea také pracuje, aby ty dva našel. Sully oba nachází ve chvíli, kdy se vášnivě milují v Mayském chrámu a začne se schylovat k tragédii. Jessie ve zmatku zastřelí Sullyho a utíká z Mexika.
Terry musí zakrýt stopy a hodí mrtvé tělo do močálu. Jessie se vrací zpátky k Jakeovi, u kterého je v bezpečí před vraždou. Následný konflikt vyústí Jakeovým naléháním, aby Terry pro něj udělal ještě jednu službu. Ve skutečnosti se jedná o natočení video snímku, který by měl Terryho obvinit z vraždy. Terry se náhle ocitá ve světě bezmezných podvodů a korupce. Nakonec se obrací o pomoc na politického prostředníka Bena Caxtona (Richard Widmark), ale jen za cenu Jessiina návratu k matce - též bohaté projektantce nemovitostí. Ta spolu s Caxtnem bojuje proti ochráncům životního prostředí, kteří chtějí zastavit její nejnovější projekty v L.A.