And Never Let Her Go (Nenechám tě odejít)


And Never Let Her Go cover

released in 2001
crime drama

cast: Mark Harmon, Kathryn Morris, Rachel Ward, Steven Eckholdt,
Paul Michael Glaser, Rebecca Jenkins, Olympia Dukakis...
director: Peter Levin


This two-part mini-series are based on a true murder case which happened in
Wilmington, Delaware (Toronto) Canada in 1996.
The TV four-hour mini-series were adapted from the best-selling book by Ann Rule that details the story of Anne Marie Fahey, (Kathryn Morris), an asistant to Delware's governor Thomas R. Carper, and her fatal love affair with wealthy and powerful Wilmington attorney Thomas Capano, (Mark Harmon).
Anne Marie Fahey was a nice, young and single woman but not very self-confident. She lived ordinary, stereotype life until the day she met a sophisticated older man who seemed to bring a fresh air into her calm life.
He had always time for her, he could listen to her, he was just the man she needed. Thomas Capano became a very close friend of her and soon she started a love affair with this married man-father of four children.
But there was something she didn't know about him yet. His "perfect service" was a part of his dubious plans. He was a master in manipulating and controlling of lives of his mistresses. One of them was Christine Sheve, (Rachel Ward), Capano's lover of 20 years who was fulfilling his sick sexual pleasures.
Anne Marie discovered his intentions and tried to finish this unequal relationship. The other reason to end up the affair was a new developing relationship with a young man of her age. But Capano didn't want to let her go so easily.
He was obsessed with the idea to get her back at all costs.
After so many Capano's urgent phone calls, Anne Marie accepted his invitation for dinner just to tell him she wants to break up. That was the night she disappeared without a trace. Anne Marie's sister, (Rebecca Jenkins), notified police after failing to see or hear from her sister in three days.
And that's the point where two Wilmington police detectives begin their investigation and search for Anne Marie Fahey. The evidence slowly mounts that she's been murdered, and Tom Capano is the prime suspect.
Capano, as an attorney, knew very well how to commit a murder without leaving any trace of evidence. His arrogance and self-confidence they can't get him led the detectives even into more intensive effort to prove him guilty.
But there was still ever loyal Christine on the stage. She has always stood by him and believed in his innocence but when detectives revealed her that Capano planned to put all the blame on her (for jealousy), she had to concede herself he's been abusing her for more than 20 years and that's time to put it to an end.
Eventually she helped convict Tom Capano of Anne Marie Fahey's murder, whose body was never found.


vydáno 2001
krimi drama

hrají: Mark Harmon, Kathryn Morris, Rachel Ward, Steven Eckholdt,
Paul Michael Glaser, Rebecca Jenkins, Olympia Dukakis...
režie: Peter Levin


Dvoudílná minisérie byla natočena podle skutečného případu vraždy, který stal v létě 1996 ve městě Wilmington, Delawareský okres (Toronto), Kanada.
TV minisérie je adaptací bestseleru Ann Ruleové, který popisuje příběh Anne Marie Faheyové, asistentky Delawareského guvernéra Thomase R.Carpera, a její tragickou milostnou aféru s bohatým a vlivným advokátem Thomasem Capanem.
Anne Marie Faheyová (Kathryn Morris) byla příjemná, ale ne příliš sebevědomá svobodná, mladá žena. Žila všedním, stereotypním životem do doby, než se seznámila se zkušeným starším mužem, který, jak se zdálo, přinesl svěží vzduch do jejího poklidného života.
Vždy si udělal pro ní čas, dokázal jí naslouchat, byl prostě tím mužem, kterého potřebovala. Thomas Capano (Mark Harmon) se stal jejím dobrým přítelem a brzo s tímto ženatým mužem a otcem 4 dětí Anne Marie navázala milostný poměr.
Ale stále tu bylo něco, co o něm ještě nevěděla. Ten zdánlivě "perfektní servis" byl součástí jeho pochybných plánů. Uměl totiž mistrně manipulovat a řídit životy jeho milenek. Jednou z nich byla i Christine Sheveová (Rachel Ward), Capanova milenka, která plnila jeho zvrhlé sexuální požitky více než 20 let.
Anne Marie jeho úmysly odhalila a zkoušela ten nerovný vztah ukončit. Jedním z důvodů, proč chtěla skončit poměr s Capanem, byl nový rozvíjející se vztah s mladým mužem jejího věku. Ale Tom Capano nechtěl nechat Anne Marie jen tak jít. Byl posedlý myšlenkou dostat ji zpátky za každou cenu.
Po mnoha Capanových naléhavých telefonátech Anne Marie přijala jeho pozvání na večeři, kde mu chtěla oznámit, že se chce rozejít.
To bylo tu noc, co zmizela beze stopy. Sestra Anne Marie (Rebecca Jenkins) uvědomila policii poté, co se jí sestra 3 dny neozvala.
A od tohoto momentu začínají dva Welmingtonští detektivové vyšetřovat zmizení Anne Marie Faheyové. Narůstající důkazy vedou k poznání, že byla pravděpodobně zavražděna a hlavním podezřelým se stává Tom Capano.
Jenže Capano, jako advokát velmi dobře věděl, jak spáchat vraždu aniž by zanechal sebemenší stopu. Jeho arogance a sebevědomí, že ho nemůžou dostat, vedla detektivy k ještě většímu úsilí ho usvědčit.
Ale stále tu ještě byla vždy oddaná Christine. Vždycky stála při Capanovi a věřila v jeho nevinu, ale když jí detektivové řekli, že Capano plánoval svalit celou vinu na ní (ze žárlivosti), musela si přiznat, že jí přes 20 let jen využíval a nyní je čas tomu učinit přítrž. Nakonec Christine pomohla Capana usvědčit z vraždy Anne Marie Faheyové, jejíž tělo nebylo nikdy nalezeno.