Bobbie's Girl (Bobbiino děvče)


Bobbie's Girl cover

released 2002 , premiere on 9th June
family drama

cast: Rachel Ward, Bernadette Peters, Jonathan Silverman, Thomas Sangster, Dan Foley, Alan Smyth...
režie: Jeremy Paul Kagan


The film traces the life of Roberta Langham "Bobbie", (Rachel Ward) and Bailey Lewis (Bernadette Peters), a lesbian couple who live in the seaside village of Bray, close Dublin, Ireland. Bailey, an American from New York, former Broadway actress, owns a pub "The Two Sisters" and she runs the pub together with Bobbie, a British expatriate. Bailey's brother, David Lewis (Jonathan Silverman) has escaped to this quieter life from the theater world, as well.
The three of them carry on an apparently peaceful existence until unexpected arrival of Bobbie's 10-year old nephew Alan (Thomas Sangster). While Bobbie is away on personal business, Bailey gets the news that Alan's parents have both been killed in a car accident, and she has the difficult job of relaying the news to the boy. Nevertheless, Alan's deceased parents designated in their will that custody would go to Bobbie and Bailey, a decision that Bailey is not ready to handle.
Bobbie has been making a secret trips into Dublin to be screened for breast cancer. The results she manages to keep hidden from her partner until just the correct time in the screenplay's story arc. What follows is a series of overacted dramatic moments that will turn viewer's stomachs.


vydáno 2002 , premiéra byla 9.června
rodinné drama

hrají: Rachel Ward, Bernadette Peters, Jonathan Silverman, Thomas Sangster, Dan Foley, Alan Smyth...
režie: Jeremy Paul Kagan


Bailey Lewisová (Bernadette Peters) a Roberta Langhamová "Bobbie"(Rachel Ward) tvoří lesbický pár a společně s Baileyným bratrem Davidem (Jonathan Silverman) vedou hospodu "Dvě sestry" v pobřežním městečku Bray poblíž Dublinu.
Bailey je Američanka z New Yorku, která má za sebou 20 letou kariéru herečky na Brodwayi. Bobbie je typická Angličanka .
Do jejich života náhle vstoupí 10 letý Bobbiin synovec Alan (Thomas Sangster), který přišel o rodiče při autonehodě a najednou se všichni tři stávají adoptivními rodiči. Alanovi zesnulí rodiče ve své vůli určili Robertu a Bailey jako chlapcovy poručnice, ale Bailey není připravena se s touto novou rolí vyrovnat.
Mezitím, Bobbie několikrát podnikla cestu do Dublinu, kde se nechala vyšetřit kvůli podezření na rakovinu prsu. Výsledek rentgenu zatím úspěšně tají před svou partnekou...
Tak trochu kontroverzní film zachycující vztah homosexuálního páru. Intimní scény Rachel Wardové (mužský element) s Bernadette Petersovou (ženský element) okomentovala Petersová pro časopis:" Líbat ženu je stejné jako líbat se s mužem."
Hm, to bylo k Rachel velmi ohleduplné. Bezpochyby se ale raději líbá s muži.