Double Jeopardy (Dvojí nebezpečí)Double Jeopardy cover DJeopardy English cover
Released in 1992
thriller, drama

cast: Rachel Ward, Bruce Boxleitner, Sela Ward, Michael Ruud, Oscar Rowland…
directed by: Lawrence Schiller


Set against the peaceful backdrop of Salt Lake City where Jack Hart, (Bruce Boxleitner), lives with his lawyer wife Karen Hart, (Sela Ward), and little daughter and enjoys a wonderful life.
Jack begins to jeopardize his marriage and family when his beautiful ex-lover Lisa Burns, (Rachel Ward), unexpectedly returns to town and they have an affair. Lisa kills her vicious boyfriend in self-defense when she's being raped and Jack witnesses the whole thing, locked outside on the fire escape. Lisa is accused of murder and goes on trial with Jack's wife as her attorney. She's finally found not guilty.
But it's not enough for her. She's also wooing Jack's little daughter with gifts which is only beginning of her emotional blackmail. Although Jack tries to resist her seductions, Lisa sets Jack up as an unwilling player in a hypnotic, erotic game of deceit and murder. But Lisa, fueled by obsessive passion, will stop at nothing to have Jack back.


vydáno 1992
thriller, drama

hrají: Rachel Ward, Bruce Boxleitner, Sela Ward, Michael Ruud, Oscar Rowland…
režie: Lawrence Schiller


Kriminální drama, obohacené erotickými scénami, se odehrává na pozadí hornatého Salt Lake City, kde žije Jack Hart (Bruce Boxleitner) se svou ženou, právničkou Karen Hartovou (Sela Ward) a malou dcerkou, a v poklidu si užívá spokojeného života.
Jack ale začne ohrožovat svoje manželství a rodinu ve chvíli, kdy se ve městě po 10 letech neočekávaně objeví jeho krásná ex-milenka Lisa Burnsová (Rachel Ward), se kterou znovu začne milostný poměr. Lisa v sebeobraně zabije svého nerudného přítele když se jí pokouší znásilnit a Jack se stává očitým svědkem celé té příhody, zamčený zvenčí na únikovém požárním schodišti. Lisa je obviněna z vraždy a k soudnímu přelíčení jde s Jackovou ženou jako svou obhájkyní. Soud ji nakonec shledá nevinnou.
Jenže to jí nestačí a tak se dárky snaží vnutit do přízně i Jackově dcerce, ale to je jen začátek Lisina citového vydírání. Ačkoliv se Jack snaží odolat jejím svodům, Lisa ho vláká do role neochotného účastníka v erotické hře zrady a vraždy. Ale Lisa, poháněna posedlou vášní, se nezastaví před ničím, jen aby Jacka dostala zpátky.