On The Beach (Na pláži)OTB cover OTB showtime image

released in 2000
catastrophic drama

cast: Armand Assante, Rachel Ward, Bryan Brown, Grant Bowler, Jacqueline McKenzie…
directed by: Russell Mulcahy


This TV Showtime it's a remake of an acclaimed 1959 black-and-white version about a world doomed by nuclear fallout. Two part Showtime adaptation of Nevile Shute's apocaliptic classic On The Beach.
The newer version is set in 2006 after a Chinese invasion of Taiwan has sparked a nuclear war and Australia is the only place in the whole world which was not encroached by radioactive cloud… for the moment. The only survivors are the crew of an American submarine and residents of Australia.
The submarine Commander Dwight Towers, (Armand Assante), puts himself and his men under the command of the Australian government and agrees to undertake a mission to the frozen north of Alaska, which scientists theorize may have come through the global catastrophe unscathed and that 1000 people can be relocated into the northern hemisphere where the radiation levels may be lower. But one of the scientists, a cynical Julian Osborne, (Bryan Brown), says the country is at doomsday - get ready, only two months are left.
Before the mission all kinds of relationships are played out. Osborne is trying to make up with his beautiful ex fiancée, Moira Davidson, (Rachel Ward), before the end arrives, but Moira's eyes are only for Dwight. Moira just happens to be the sister-in-law of Australian naval officer Lieutenant Peter Holmes, (Grant Bowler), who will also join the Americans on their mission, and he and his wife, Mary, (Jacqueline McKenzie), let Towers live in their house. Moira and Dwight fall in love and enjoy the time together. Moira borrows Julian's car and takes Dwight for a fast-drive along the cliffs of Melbourne coast while Dwight takes Moira for an exciting helicopter ride in return. The day for the mission has come up and Dwight and his crew head north. At first the results are encouraging. Sonar buoys reveal the level of radiation is dropping, and a garbled transmission intercepted from Anchorage indicates that life does go on. In the mean time Moira and her younger sister Mary, waiting for an e-mail message from the submarine, spend their time by repairing the house and arguing who of them was the favourite of their parents. Dwight and his second-in command go out of the sub to search for the life but as they walk through the deserted snow-dusted streets of Anchorage they find only death people. All hopes are finally dashed. The crew must make a decision whether to return to Melbourne as ordered, or to finish out their days in the ruins of San Francisco where many members of the U.S. crew hail.
The Captain Towers must settle down the altercated crew and suggests to vote for the decision. Eventually most of the crew decides to come back in Melbourne. Unfortunately the radioactive cloud changed the course and moves toward Australia and each of the last survivors face the end of the world its own way...


vydáno 2000
katastrofické drama

hrají: Armand Assante, Rachel Ward, Bryan Brown, Grant Bowler, Jacqueline McKenzie…
režie: Russell Mulcahy


Tento TV film je novým zpracováním slavného černobílého snímku zroku 1959 o světě odsouzenému k záhubě po nukleární válce. Dvoudílný film je adaptací klasického apokalyptického díla Nevila Shutea "Na pláži".

Měsíc po střetu Číny se Spojenými státy o Tchajwan je severní polokoule Země mrtvá. U pobřeží Austrálie se z hlubin oceánu vynořuje americká vojenská nukleární ponorka. Tou dobou již nikdo z její posádky nemá na starém kontinentě žijícího příbuzného. Austrálie je jediným místem na zemi, kam se radioaktivní mrak ještě nedostal...prozatím. Píše se rok 2006.

Apokalyptický radioaktivní mrak, který týdny držel nad rovníkem silný vítr, se náhle pohnul k jihu. Vědí to všichni, co zůstali naživu. Jen málokdo věří, že lze přežít. Jedna z teorií ale tvrdí, že by se lidstvo zachránit mohlo. Je to však šance jedna k milionu. Velitel americké ponorky Dwight Towers (Armand Assante) a jeho posádka rozšířená o mladého australského kapitána Petera Holmese (Grant Bowler) se vydávají pod velením australské vlády na misi k severním břehům Aljašky, která podle teorií vědců možná zůstala nepoškozená a kam by se asi 1000 lidí mohlo přemístit na severní polokouli, kde by hladina záření mohla být nižší. Jenže jeden z vědců, geniální ale poněkud cynický matematik Julian Osborne (Bryan Brown) tvrdí: "Buďte připraveni, svět se blíží ke svému konci. Jen 2 měsíce zbývají do soudného dne."

Přesto ho vláda povolá, aby spolu s am. posádkou teorii ověřil...
Ale ještě před začátkem mise se rozehrává celá plejáda vztahů. Osborne se pokouší udobřit se s jeho krásnou ex-přítelkyní Moirou Davidsonovou (Rachel Ward), ale ta má oči jen pro Dwighta. Moira je čirou náhodou švagrovou australského námořního poručíka Petera Holmese a sestrou jeho ženy Mary (Jacqueline McKenzie), kteří Towerse ubytují ve svém domě. Moira s Dwightem se do sebe zamilují a čas před odjezdem tráví spolu. Moira si vypůjčí od Juliana auto a bere Dwighta na rychlou jízdu kolem útesů Melbournského pobřeží, zatímco Dwight na oplátku vezme Moiru na vzrušující let helikoptérou...
Nadešel den odjezdu na misi a Dwight s posádkou míří na sever. Zpočátku jsou výsledky povzbuzující, když sonary zaznamenají klesající hladinu záření a zachycená část vysílané zprávy z Anchorage naznačuje, že život určitě pokračuje.
Mezitím Moira a její mladší sestra Mary, čekající na e-mail z ponorky, tráví čas opravami domu a hádkami, která z nich byla u rodičů oblíbenější.
Dwight se svým zástupcem vycházejí ve skafandrech ven v naději, že najdou stopy po životě. Ale jak se tak procházejí po opuštěných, sněhem zavátých ulicích Anchorage, nacházejí jen mrtvé lidi. Zjišťují, že nadějná zpráva vysílaná z TV studia se samovolně spouštěla s postupujícím denním světlem. Veškeré naděje jsou nakonec zmařeny.
Posádka se musí rozhodnout, zda se vrátí do Melbourne, jak bylo nařízeno, nebo ukončí své dny v ruinách San Francisca, odkud většina z členů posádky pochází. Kapitán Towers je nucen uklidnit rozhádanou posádku a navrhuje, aby se o návratu hlasovalo. Nakonec se většina rozhodne pro návrat do Melbourne. Bohužel radioaktivní mrak se blíží k Austrálii a každý, kdo přežil, se s vidinou smrti vyrovnává posvém...

Rachel Wardová byla v roce 2000 za roli Moiry Davidson nominována na Zlatý Glóbus, ale cenu nakonec nezískala.
V tomto filmu se opět před kamerou setkala se svým mnželem Bryanem Brownem a oba byli skvělí.
Kromě těchto dvou hvězd se tu setkáme i s hercem Grantem Bowlerem u nás dobře známým jako doktor "Arch" ze seriálu Hladina adrenalinu.