Shadow of the Cobra (Stín kobry)Shadow of The Cobra cover Released in 1989
crime, drama

cast: Rachel Ward, Michael Woods, Art Malik, Tonny Barry, Arthur Dignam, Helen Buday…
directed by: Mark Joffe


In the year 1977 an Australian journalist couple Steven Carey, (Michael Woods), and Chris Royston, (Rachel Ward), was commissioned to write the life story of one of the most dangerous criminals of the world, Charles Sobhraj, (Art Malik).
During the early 1970's Sobhraj carved a terrifying trail of poison, intrigue and murder throughout Asia. Possessed of both good looks and charm, Charles had a long-lasting, hypnotic effect on all those who came in contact with him, such were his powers of persuasion and deceit. Known to be responsible for the deaths of at least fifteen innocent victims, the true extent of Charles' crimes have, to this day, still yet to be revealed.
Like flies caught in a spider's web, Steven and Chris became enmeshed with Charles during the course of their investigations - a liaison that nearly cost them their lives and left them with a chilling story that, had it not been true, no-one would believed possible.
Based on a true story of two journalists Richard Neville and Julie Clark.


vydáno 1989
krimi, drama

hrají: Rachel Ward, Michael Woods, Art Malik, Tonny Barry, Arthur Dignam, Helen Buday…
režie: Mark Joffe


V roce 1977 byla dvojice australských novinářů Steven Carey (Michael Woods) a Chris Royston (Rachel Ward) pověřena sepsat životní příběh jednoho z nejnebezpečnějších zločinců na světě, Charlese Sobhraje (Art Malik).
Na začátku sedmdesátých let se Sobhraj vryl do paměti hrůznou stopou úkladných vražd spáchaných po celé Asii. Charles měl díky svému dobrému vzhledu a kouzlu osobnosti dlouhodobý, až hypnotický vliv na všechny, kteří
s ním přišli do styku. Tak mocné bylo jeho přesvědčování a klamání. Přestože mu bylo prokázáno, že je zodpovědný přinejmenším za smrt 15 nevinných objetí, skutečný rozsah jeho zločinů stále zůstává až dodnes neodhalen.
Jako mouchy chycené do pavoučí sítě i Steven a Chris byly lapeni do Charlesových intrik během jejich vyšetřování - kontakt, který je téměř stál život. Zanechal v nich mrazivý příběh, kterému by, nebýt pravdivý, nikdo nemohl uvěřit, že je možný.

Tento TV film byl natočen podle skutečné události, která se stala dvěma novinářům Richardu Nevilleovi a Julii Clarkové. Ti pak svůj příběh sepsali a vydali v roce 1979.